København, 22. marts 2010
Kategori: Pressemeddelelser vedr. bilsalget
|
Februar bød på fortsat fremgang i personbilsalget. Salget steg 15,6 procent i februar og fortsætter dermed den positive tendens fra de seneste måneder. Samtidig stiger varebilsalget for første gang siden april 2007. Her blev fremgangen på 3,5 procent sammenlignet med samme måned sidste år.
Personbilssalget steg i februar sammenlignet med februar 2009. En fremgang på 15,6 procent vidner fortsat om et marked på vej frem, om end fremgangen er mindre end i december og januar.
”Væksten i markedet fortsætter i februar og vi har nu efterhånden så mange måneder med fremgang i træk, at det giver mening at begynde at tale om et mønster. I lyset af den generelle økonomiske udvikling er det meget positivt, at markedet kan fastholde fremgangen i februar. Som ventet er fremgangen mindre end i december og januar og markedet synes at nærme sig en stabilisering, efter et par måneder, hvor vi så det opsparede behov for nye biler efter krisen udløst, siger Tejs Laustsen Jensen, chefkonsulent hos De Danske Bilimportører.
”Fremgangen er bredt fordelt i mellem mange forskellige biltyper, og det tyder på en grundlæggende og bred efterspørgsel. Selvom bilsalget naturligvis altid er følsomt overfor de generelle økonomiske konjekturer, så forventer vi, at de kommende måneder vil byde på en stabil, om end afdæmpet fremgang”, siger Tejs Laustsen Jensen.
Fremgang for varebiler.
Varebilsmarkedet har længe været underdrejet, men i februar steg salget af nye varebiler for første gang siden april 2007. Stigningen var på 3,5 procent sammenlignet med februar 2009. Det er en markant fremgang i forhold til januar, hvor varebilsmarkedet fald med hele 21,4 procent.
”Varebilsmarkedet viser langt om længe også tegn på fremgang. Det er en indikation på, at investeringslysten så småt er ved at vende tilbage i erhvervslivet, men fremgangen sker fra et meget lavt niveau, og de kommende måneder vil vise, om optimismen for alvor bider sig fast når det gælder salget af nye varebiler”, udtaler Tejs Laustsen Jensen.
Lastbiler hårdt ramt.
Nyregistreringerne af lastbiler faldt i februar med 58, 9 procent sammenlignet med februar 2009.
”Der er desværre ingen bedring at se i nyregistreringen af lastbiler. Denne del af branchen er hårdt ramt og der kommer formentlig til at gå noget tid endnu inden vi ser en stabilisering på lastbilsmarkedet, slutter Tejs Laustsen Jensen
Yderligere oplysninger:
Chefkonsulent Tejs Laustsen Jensen, 39 16 23 23 eller 26 23 94 43
Bilag:
We support the mission of the Web Standards Project in the campaign
encouraging users to upgrade their browsers.
Enter an upgrade notice here... will be shown in older browsers, like NS4...